Eesti lipp / Estonian Flag 0:01:47

Posted on 15/07/2010

2.00/10 (2)
Loading ... Loading ...
Do not forget to vote - you decide!

In B Category
1401 views
By Fideelia
From Estonia
Length: 1:48
Year 2008Eesti keeles

Selle video kohta algatatud lipu rüvetamist puudutav kriminaalasi on seisuga 12.04.2010 lõpetatud.

“Eesti lipp” on performance- laadne video, kus astuvad üles inimene ja inimese sõber koer. Töö analüüsib selliseid eesti rahvussümboleid nagu lipp ja hümn. Tegevus toimub lumisel küntud põllul, mis on tammsaarelik-patriarhaalne põllumajandusliku korra ja eestluse tunnus. Iga eestlane teab, mida ütles Vargamäe Andres oma pojale Indrekule: “Tee tööd, siis tuleb armastus”. Paljud ei tea või ei taha teada, et Indrek vastas: “Sa oled elu aeg tööd teinud, aga armastust pole tulnud!”. Must värv lipul näitab, et eestlaste juured on mustas mullas. Mida must veel tähendab? Ütleme neegri või tõmmunahalise kohta “must”, sest “neeger” olevat sõimusõna. Must on eestlaste suhtes Teine. “Mustade sissetungi niipea karta pole,” ilmuvad rahustavad artiklid ajakirjanduses. Hetkel on rohkem probleeme idanaabritega. “Vanem vend” ja “Vene karu,” öeldakse. Selles on midagi maskuliinset. Kiskja ootab hetke, et saaks meie rahvuslipu puruks käristada ning meid endale allutada nagu see on juba ajaloos korduvalt toimunud. Valge on lootuse ja lume värv. Sinine on usu ja taeva värv.

Videos võitlevad lipu pärast valge ja must. Must on agressiivsem, saab valgelt lipu kätte ning rebib puruks. Pole kindel, kummale lipp tegelikult kuulub, sest video alguses see lihtsalt langeb taevast nagu Taani lipp Tallinna vallutamisel. Valge esindab globaliseerunud eestlast, sest afropatsid on pigem mustade kultuuri osa. Teda tegelikult väga ei kisugi enam oma kodumaa poole ja ta loovutab lipu pärast lühikest rüselust. Valges domineerib kalkuleeriv ja kartesiaanlik puhas mõistus ning mustas instinktid, nn. vene hing, seiklused ja romantika. Must pole nii maskuliine nagu tundub: nimelt on tegemist kastreeritud isasega. Võib vaid kujutleda seda pimedat viha ja aktiivsust, mis temas keeks, kui ta oleks kastreerimata. Musta näol on tegemist bioloogia ja kultuuri seguga kõige puhtamal kujul. Valge ei ole nii bioloogiline, meenutades rohkem kultuurinähtust nagu arst või kosmosejaama spetsialist.

Ajakirjanduses on viimasel ajal arutatud eesti hümni vahetamist. Video algab tavapärase Paciuse hümniga ja lõpeb Ernesaksa viisiga “Mu isamaa on minu arm”. Kahjuks on selleks ajaks eestlaste võitlus kaotatud ja põld tühi.

Lõpetuseks veel, et ma ei anna selle videoga hinnanguid. Ma ei arva, et must on halb ja valge hea või vastupidi. Mul isiklikult pole ühegi rahva vastu vimma. Ma ei usu ei vene hinge ega ameeriklaste lollust. Need on vaid eelarvamused ja müüdid. Antud teos on võimu ja poliitika pinnal hargnevate konfliktide peegeldus ja analüüs.

In English

26.08.2008 the criminal case was started about this video and I was told to take the video down from internet. Someone had reported this video to police and I was suddenly under suspection of bastardising Estonian national flag. Bastardising flag is a serious crime in Estonia and it is possible to inprison people for that. Me and my sister, who did the filming, were invited to police station where we were asked questions about the video. I gave them proofs that I am a professional artist and the video is made on art purposes only. They started to investigate this case and during this time me and my sister were not allowed to leave home for more than 24 hours. The investigation lasted until 12.04.2010. Now the criminal case is closed and we are not quilty. I uploaded the video online again.

This video analyzes the symbols of national identity: flag and anthem. The two main characters, white human being and black dog symbolize two opposite forces, fighting over the flag. Estonians have always been occupied by other countries. Our national flag and anthem have been thus very important to Estonians and people feel very strongly for any attack towards these symbols. In my video black dog is like “Russian bear” or “Big brother” who threatens Estonians’ freedom. Black stands for passion and nature, white stands for ratio and culture. Since the world is globalizing and Estonians take over foreign culture in almost dangerous amount – youngsters speak Estonian-English mixed language – the white person gives up easily and black forces tear our flag into pieces.

Our anthem has been an issue in media. Many people wish to change it, because they dislike the athemn, created by German author Pacius. Estonian author Gustav Ernesaks has also created a song in 1950es, which matters much more so people would like it to be an anthem. That is why I start with the regular Pacius’ song and finish with Ernesaks’ song.

I personally have never preferred one nation to other and I am against myths about “fool Americans and “passionate Russians”. My message is that small country should be able to hold on its own, if it wants to remain independent. At the same time they shouldn’t be too nationalistic and csenophobic, which, I guess Estonians have turned into. There should be reasonabe balance between Us and Big (br)Other.

0 comments

Fideelia

I am an interdisciplinary artist. My main mediums are video and painting. I am interested in documentary films.